Stud Cattle Championship

Nutrien Ag Solutions Stud Cattle Championship

The Nutrien Ag Solutions Stud Cattle Championship stands as a crown jewel within the triennial Beef Australia lineup, earning recognition from the seed stock sector as the pinnacle of our nation’s stud cattle accolades. 

Over the course of five days, the culmination of years – and in some cases, even decades – of unwavering dedication will take Centre Ring. Our panel of esteemed judges will consider and assess more than 1,500 entries from over 28 breeds, offering a comprehensive showcase of the best in the industry.

Expect nothing less than a closely fought contest, as proud owners compete to secure the prestigious Beef Australia broad ribbon. It’s a spirited pursuit of excellence that resonates with every participant, each vying for a spot in the spotlight and the recognition they truly deserve. 

Stud cattle judging will take place on Tuesday 7th May and Wednesday 8th May. 
A Parade of Champions will take place on Thursday 9th May and will be showcased in alphabetical order of each of the 28 breeds represented. 

The Interbreed Championship will immediately follow The Parade of Champions, when the Supreme Champion (Interbreed) Exhibitor’s Group, Female and Bull will be judged from the Grand Champions of each breed. 

Highly competitive junior competitions will also take to Centre Ring, providing a great opportunity for young cattle enthusiasts to test their skills against their peers. 

Please note that minimum age for competitors in the Junior Led Steer and Junior Paraders competitions have been confirmed and are outlined in the Schedule. As Public Indemnity and risks are continuing to becoming harder to comply with, Beef Australia are undertaking extra measures to ensure everyone is safe and that no one is at risk of litigation.

Nominations close:

  • Junior Events 29th April

Nutrien Ag Solutions Stud Cattle Championship Ring Timetable

DayBreedRingTimeJudge
Monday 6th MayDatamars Livestock Junior Paraders
Charbray Society Schools Team
Datamars Livestock Junior Led Steer Competition
Centre Ring
Centre Ring
Centre Ring
8.30am
11.30am
1.00pm
Multiple Judges
Cherie Gooding
Travis Luscombe
Tuesday 7th MayBrahman
Brangus
Simmental
Angus
Shorthorn
Red Poll
Heritage Angus
Lowline
Speckle Park
Greyman
South Devon
Gelbvieh
Blonde D’Aquitaine
Ultrablack
Square Meater
Wagyu
1
2
3
4
5
6
6
6
5
6
4
3
6
2
4
2
7.30am
9.00am
8.30am
8.30am
9.00am
9.00am
9.30am
10.30am
12.00pm
12.30pm
1.00pm
1.30pm
1.30pm
3.00pm
2.00pm
4.30pm
Matthew McCamley
PJ Budler
Andrew Olive
Grame Hopf
David Greenup
Graham Brown
Graham Brown
Graham Brown
Peter Falls
Graham Brown
Grame Hopf
Andrew Olive
Scott Hann
PJ Budler
Grame Hopf
PJ Budler
Wednesday 8th MayDroughtmaster
Charolais
Santa Gertrudis
Braford
Fleckvieh
Charbray
Murray Grey
Limousin
Romagnola
Senepol
Red Angus
Hereford
1
2
3
4
5
6
5
6
5
5
3
4
8.00am
9.00am
9.00am
9.00am
9.30am
9.30am
11.30am
12.00pm
1.00pm
2.00pm
2.00pm
2.00pm
Andrew Raff
Peter Collins
Erica Halliday
Rick Greenup
Grame Hopf
David Bondfield
Kurt Wise
David Bondfield
Shane Bishop
Dario Baumgarten
Erica Halliday
Jack Ward
Thursday 9th MayParade of ChampionsCentre Ring12.00pm
Nutrien Livestock Interbreed Championship
Supreme Champion Group, Female and Male
Centre RingFollowing paradeScott Dunlop
Ian Galloway
Wayne York
Friday 10th MayDatamars Livestock Young Judges CompetitionCentre Ring8.30amMultiple Judges

Principal Partners

Skip to content